Aurora-Project.eu

Banner testa

Seguici su Facebook

Par dzemdes kakla vēzi

Onkoloģisko slimības raksturojošie statistiskie rādītāji Latvijā ir samērojami ar ES vidējiem rādītājiem, kamēr mirstība no šīs grupas slimībām joprojām ir salīdzinoši augstāka bez būtiskām pozitīvām pārmaiņām dinamikā. Nāves cēloņu struktūrā ļaundabīgie audzēji jau ilgāku laiku nemainīgi ieņem otro vietu aiz asinsrites sistēmas slimībām. Pēdējo desmit gadu laikā primāri ielaisto (III vai IV stadijas) un neprecizētas stadijas ļaundabīgo audzēju gadījumu skaits nemainīgi svārstās 60% robežās. Novēlotas diagnostikas iemesli saistāmi gan ar paša pacienta izvēli un rīcību, gan ārsta profesionalitāti, slēptu slimības gaitu un onkoloģiskā aprūpes dienesta nepilnībām. Latvijā ir lielu arī primāri ielaisto vizuālo lokalizāciju audzēju īpatsvars, kam diemžēl nav tendences būtiski mazināties. Lai samazinātu onkoloģisko slimību izplatību, kopš 2009.gada ieviesta krūts vēža, dzemdes kakla vēža un kolorektālā vēža agrīnās diagnostikas programma- skrīnings.

Dzemdes kakla vēzis ir viena no izplatītākajām onkoloģiskajām saslimstībām sievietēm. Katru gadu apmēram 230 sievietes no jauna izdzird diagnozi- dzemdes kakla vēzis. Kā rāda vecuma dinamika, tad daudzas sievietes ir gados jaunas. Pēc statistikas Latvijā un pasaulē dzemdes kakla vēzis ieņem otro vietu pēc vēža saslimšanām sievietēm, kuras ir jaunākas par 45 gadiem. Pēdējo 10 gadu laikā saslimšana ar dzemdes kakla vēzi Latvijā palielinājusies par 20%. Aptuveni puse no sievietēm, kurām ir diagnosticēts dzemdes kakla vēzis, nodzīvo piecus gadus. Lai mazinātu risku saslimt ar šo onkoloģisko slimību, kopš 2010.gada septembra Latvijā ieviesta valsts vakcinācijas programma pret popilomas vīrusu 12 gadus vecām meitenēm. Līdz ar to var teikt, ka  vakcinācija ir kā primārā profilakse, kas  novērš lielāko daļu vēžu pirms to attīstības, pasargājot sievieti no emocionālām un fiziskām ciešanām. Savukārt skrīnings kā sekundārā profilakse nenovērš cilvēka papilomas vīrusa radīto infekciju vai pirmsvēža bojājumus, tomēr, ja tiek veikts regulāri un pareizi, ļauj diagnosticēt agrīnas šūnu izmaiņas un pirmsvēža bojājumus un savlaicīgi uzsākt ārstēšanu.

Valsts politika- 2008.gadā Latvijā izstrādāta “Onkoloģisko slimību kontroles programma 2009.–2015.gadam”. Tā paredz samazināt saslimšanas risku ar onkoloģiskajām slimībām, pagarināt onkoloģisko slimnieku dzīvildzi un uzlabot dzīves kvalitāti. Programmas mērķu sasniegšana paredzēta, īstenojot piecus rīcības virzienus: 1)uzlabojot primāro profilaksi: 2)uzsākot organizēto vēža skrīningu; 3)veicot efektīvu ārstēšanu; 4)attīstot paliatīvo aprūpi, 5)izstrādājot nozares metodisko vadību. Ar mērķi laikus atklāt pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās no 2009.gada 1.janvāra Latvijā tiks sāktas krūts vēža, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu vēža  valsts  organizētās vēža skrīninga programmas:

  • krūts vēža skrīnings ar mammogrāfijas metodi, ko veic  sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem - reizi divos gados;
  • dzemdes kakla vēža skrīningtesta citoloģikais izmeklējums sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem - reizi trijos gados;
  • slēpto asiņu noteikšana fēcēs kā skrīningtests zarnu vēzim, ko veic  reizi gadā vīriešiem un sievietēm vecumā no 50 gadiem.

Skrīningu organizē un uzrauga Veselības norēķinu centrs, kas ir Veselības ministrijas pakļautības iestāde.

 
 
 
Banner Piede